Vatikan je danes zjutraj sporočil, da je v 89. letu starosti umrl papež Frančišek. Kot 266. voditelj Rimskokatoliške cerkve je zaznamoval več kot desetletje svojega pontifikata z odločnim pozivom k ponižnosti, solidarnosti in odprtosti.
Zadnje slovo papeža Frančiška, rojenega kot Jorge Mario Bergoglio v Argentini, pomeni konec izjemnega obdobja v zgodovini Cerkve. Kot prvi papež iz Latinske Amerike in prvi jezuit na Petrovem sedežu je svojo vlogo opravljal z edinstveno mešanico skromnosti in vizije.
“Frančišek se je danes ob 7.35 vrnil k nebeškemu Očetu,” je v uradni izjavi dejal kardinal Kevin Farrell. Vatikan je v sporočilu izpostavil, da je papeževo življenje zaznamovala neomajna zavezanost evangeliju in služenju ljudem na obrobju družbe.
Od laboratorija do papeške službe
Bergoglio je svojo pot začel kot kemijski tehnik, a ga je notranji klic vodil k jezuitom in duhovniškemu poklicu. Leta 1969 je bil posvečen, kasneje pa je postal nadškof Buenos Airesa in nato kardinal. Njegovo izvolitev za papeža 13. marca 2013 so mnogi dojeli kot znak sprememb – konklave se je tokrat obrnil k svetu izven Evrope.
Frančišek si je ime izbral po Frančišku Asiškem – simbolu miru, naravne povezanosti in služenja revnim. S tem je napovedal svojo usmeritev: Cerkev, ki ni oddaljena, temveč blizu ljudem.
Vernik med verniki
Papež je bil znan po tem, da je prelomil z nekaterimi ustaljenimi protokoli. Namesto razkošnih apartmajev je izbral preprosto bivališče, pogosto se je sam vozil z navadnim avtomobilom in se na veliki četrtek priklanjal zapornikom, ko jim je umival noge.
Med svojo službo je obiskal številne krizne točke sveta, se srečeval z begunci, verskimi voditelji in ljudmi, ki so bili pogosto preslišani. Bil je glasnik okoljske pravičnosti in eden prvih papežev, ki je odprto govoril o podnebnih spremembah kot moralnem vprašanju.
Zadnji dnevi
Kljub zdravstvenim težavam – nazadnje je bil hospitaliziran zaradi bronhitisa februarja letos – je ostal aktiven. Preteklo nedeljo je še nagovoril vernike na Trgu svetega Petra in jim izrekel velikonočni blagoslov.
Z njegovo smrtjo se odpira novo poglavje v Katoliški cerkvi. Kardinali se bodo v prihodnjih tednih zbrali na konklavu, kjer bodo izbrali njegovega naslednika. Frančišek pa bo ostal v spominu kot papež, ki je skušal Cerkev vrniti k bistvu – bližini z ljudmi.