V vasi Stoperce v občini Majšperk se kljub sodobnemu tempu življenja ohranjajo korenine preteklosti. Tudi letos so domačini na tradicionalen, ročni način postavili majsko drevo – z vztrajnostjo, znanjem in močjo skupnosti. Dogodek ni bil le poklon dediščini, temveč simbol sodelovanja med generacijami in iskrene pripadnosti kraju.
Sinočnje prizorišče je združilo izkušene starejše vaščane in mlajše moške, ki so postopoma in skrbno dvigovali majpan. Delo je bilo zahtevno, napeto, a prežeto z dobro voljo in občutkom za skupno nalogo. Vzelo je svoj čas, a prav v tem je bila moč dogodka – pokazalo se je, da potrpežljivost, sodelovanje in trdo delo vodijo do uspeha.
K organizaciji je pomembno prispevalo Planinsko društvo Donačka Gora, ki je skupaj z vsemi krajevnimi društvi povezalo ljudi v skupni akciji. Predsednik društva je izpostavil pohvalo vsem, ki so pomagali – pri postavljanju drevesa, kulturnem programu, kuhanju, kresovanju in tehnični podpori. Takšna enotnost in pripravljenost pomagati sta žal danes redkost, a v Stopercah še vedno živeta.
Posebno vlogo so letos odigrali otroci in mladostniki, ki so z veseljem pomagali pri okraševanju drevesa. Med njimi sta bili tudi Romana Kamenšak in Eliza Lorber, ki sta poleg pomoči kasneje nastopili še v okviru kulturno-prosvetnega društva. Povedali sta, da jima takšni dogodki veliko pomenijo, saj čutita povezanost z ljudmi in tradicijo.
Po uspešnem postavljanju drevesa se je v vasi začel kulturni program, ki mu je sledilo kresovanje. Ob plamenih ognja, domačih jedeh in prijetnem druženju se je zbrala množica domačinov, ki so z optimizmom, ponosom in toplino pozdravili prihod pomladi in skupnih vrednot.
Dogodki, kot je ta v Stopercah, dokazujejo, da prihodnost ni v opuščanju tradicije, temveč v njenem ponovnem oživljanju. Kjer se krepijo skupnost, sodelovanje in medgeneracijski prenos znanja, tam se krepi tudi družba kot celota. In prav zato so Stoperce danes lahko vzor marsikateri slovenski vasi ali občini.