Ob 35. obletnici ustanovitve Manevrske strukture narodne zaščite (MSNZ) je 17. maja 2025 na Paškem Kozjaku potekala slovesnost, ki je spomin na enega najodločilnejših trenutkov slovenske zgodovine postavila v središče narodne zavesti. Odkritje spominskega obeležja vizualni opazovalni postaji iz časa osamosvojitvene vojne ni le poklon pogumu, temveč tudi sporočilo prihodnjim rodovom o moči enotnosti, odločnosti in domoljubja.
Dogodek, ki so ga sooblikovali številni domačini, člani veteranskih organizacij, učenci, kulturni ustvarjalci in predstavniki Slovenske vojske, je bil ganljiv in spoštljiv opomnik, da svoboda nikoli ni samoumevna. Kot je v svojem nagovoru poudaril slavnostni govornik, nekdanji obrambni minister in predsednik SDS, Janez Janša, je bil čas slovenske osamosvojitve “čas, ko je narod – enkrat v zgodovini – sam pisal svojo sodbo”.
Po poročanju SDS in kot navaja portal Novice SDS, je Janša izpostavil, da so vizualne opazovalne postaje – kot tista na Paškem Kozjaku – nadomeščale sodobno tehnologijo, ki je nastajajoči Slovenski vojski takrat še ni bila na voljo. Preko 140 opazovalnic je predstavljalo mrežo »živih radarjev«, ki so z izjemno predanostjo spremljali premike Jugoslovanske ljudske armade in omogočali obrambno pripravljenost. Gre za živo pričevanje o tem, kako so pogum, disciplina in iznajdljivost lahko premagali tehnično premoč nasprotnika.
Slovesnost, ki jo je organiziralo Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve – Zahodna Štajerska, v sodelovanju z Občino Dobrna, je zbrala generacije Slovencev, ki razumejo pomen zgodovinskega spomina. Gardna enota Slovenske vojske je izvedla dvig zastave, spominsko obeležje pa sta odkrila Janez Janša in župan Martin Brecl. Duhovno noto je dogodku dodal domači župnik Milan Strmšek z mašo za domovino.
Janša je v govoru opozoril tudi na simboliko kratkosti vojne za Slovenijo – čas, ko se je z enotnostjo naroda in brez bratomornega nasilja dosegla neodvisnost. Kot poročajo Novice SDS, je spomnil, da so predniki pogosto krvaveli za tuje interese, medtem ko je čas osamosvojitve prvič pomenil krvavo, a lastno odločitev za svobodo. Ta čas bi morala, kot je poudaril, vsaka vlada jemati kot navdih in moralni kompas – nekaj, kar današnja oblast očitno pozablja.
Dogodek na Paškem Kozjaku ni bil le obeležje preteklosti, ampak klic k prihodnosti, ki mora temeljiti na vrednotah osamosvojitve: enotnosti, odgovornosti in pogumu. Manevrska struktura narodne zaščite je bila tisti zgodovinski obrambni steber, ki je Slovenijo postavil na pot samostojnosti, in vsaka oblast, ki se želi imenovati domoljubna, mora te vrednote spoštovati in ohranjati.
Po poročanju Novic SDS je bila slovesnost jasen dokaz, da spomin na osamosvojitev ni le ritual, temveč živa sila, ki daje identiteto in smisel narodu. V časih politične zmede in izgubljenih prioritet bi moral prav vsak državni voditelj iz tega dogodka črpati moč in lekcijo – predvsem pa ponižnost pred tistimi, ki so Sloveniji podarili svobodo.
MR