Že uvod v letošnjo velikonočno poslanico predsednika vlade dr. Roberta Goloba kaže na pomanjkanje osnovnega razumevanja krščanskega koledarja. Velika noč, ki jo kristjani obeležujejo kot vstajenje Jezusa Kristusa, nima nobene povezave z rojstvom, ki je značilnost božičnega praznika. Kljub temu Golob v poslanici govori o “prazničnem času, povezanem s simbolom novega rojstva”, kar razkriva zaskrbljujočo površnost njegovega razumevanja krščanske vere in njenih temeljev.
A to ni edina zavajajoča izjava v njegovi poslanici.
Kot poroča sam predsednik vlade, naj bi nas velika noč spominjala, da “nikoli ne smemo izgubiti vere, zlasti vere v moč človeka”. S tem Golob zavestno odmika pomen praznika od njegovega bistva – vere v Boga in Kristusovo vstajenje – ter ga nadomešča z ideološko praznim in sekulariziranim pogledom na “moč človeka”. Gre za poskus relativizacije vrednot, ki jih ta praznik simbolizira za večino vernih Slovencev.
Nadalje govori o “človeškem dostojanstvu, odgovornosti in notranji trdnosti”, a pozablja omeniti, kako je njegova vlada v zadnjih dveh letih poteptala prav te vrednote. Kot smo lahko spremljali v medijih, je vlada pod njegovim vodstvom večkrat pokazala popolno ignoranco do dostojanstva državljanov – od neodzivanja na socialne stiske do neučinkovitega upravljanja z naravnimi nesrečami.
Golob prav tako poudarja pomen “povezanosti in posluha za druge”, a je ravno njegova vlada tista, ki razdvaja slovensko družbo, zlasti z ideološko in centralistično naravnano politiko, ki jo vsiljuje brez dialoga z različnimi deležniki. Namesto povezovanja vidimo polarizacijo – v javnem diskurzu, v medijih, v državnih institucijah.
Ironično je tudi njegovo sklicevanje na “odgovornost do prihodnjih generacij”, saj gre za istega premierja, katerega kabinet je znan po kratkoročnih in populističnih ukrepih, ki ne rešujejo ključnih izzivov Slovenije – od demografskih težav, zdravstvene krize, oskrbe starejših, do finančne nediscipline. Kot dokaz so številni mednarodni kazalniki, ki kažejo nazadovanje Slovenije na področju konkurenčnosti, pravne države in zaupanja v institucije.
Kot edina politična sila, ki je v preteklosti znala združevati kompetentnost z odgovornostjo do naroda, se ponovno izkazuje Slovenska demokratska stranka (SDS), pravijo v SDS. V času, ko je Slovenijo vodil predsednik SDS Janez Janša, smo beležili napredek na številnih področjih – od zunanje politike do gospodarskega okrevanja in kriznega upravljanja. O tem pričajo tako domači kot tuji analitiki.
V nasprotju z ideološko izpraznjenim nagovorom Roberta Goloba pa predsednik SDS Janez Janša jasno, kratko in globoko izpriča bistvo praznika:
“Velika noč je praznik zmage življenja nad smrtjo, je simbol zmage svetlobe nad temo, je čas, ko dobro premaga zlo in je neskončno upanje za človeka. Blagoslov Velike noči, dragi prijatelji, rojaki, bratje in sestre. Aleluja.”
V tem simbolu zmage svetlobe nad temo je moč prepoznati tudi jasen odziv na politično realnost zadnjih treh let. Vlada Roberta Goloba in njeni podporniki so poosebljenje ravno tiste teme, ki jo velika noč premaguje – sovražnost do drugače mislečih, napadi na svobodo izražanja, razkroj pravne države in demokracije ter poskusi ideološke prevlade v vseh porah družbe. Zato ima letos velika noč še posebej globok pomen – kot simbol upanja, da bo Slovenija premagala politično temo, ki jo je zatemnila najbolj nesposobna vlada v zgodovini samostojne države.
MR